Yasal Uyarı Imei Numarası Klonlanmıştır Ne Demek?(Soru)

15 haneli sayıları içeren bu kod bir nevi telefonunuzun kimliği anlamına geliyor. Bazı düzenbazlar tarafından da çalınıp klonlanan bu numara farklı bir cihaza entegre edilerek satılmakta. Bu sebeple de cihazınızın IMEI numarası farklı bir cihazda da olması nedeniyle cihazınız kullanılamaz hale geliyor.

IMEI numarası kopyalanmış ne yapmalıyım?

IMEI ‘nizin kopyalandığında tarafınıza BTK tarafından bir kısa mesaj gönderiliyor. Bu mesajda telefonunuzun IMEI numarasının klonlandığı ve 1 ay içinde kapatılacağı yazıyor. İşte bu noktada ya telefonu aldığınız yere ya da direkt BTK’ya (0312 294 94 94) başvurmanız gerekiyor.

IMEI klonlama Yasal Uyarı nedir?

Eğer IMEI numaranız çalınır veya klonlanır ise telefonunuza YASAL UYARI olarak bir mesaj alırsınız. Belirtilen IMEI numaralı cihaz 30 gün içerisinde kapatılacaktır, aldığınız yere başvurunuz. Bu mesaj telefonunuza geldiyse telefonunuzun IMEI numarası kopyalanmış ya da klonlanmıştır.

IMEI numarası Klonlanmistir cihaz 30 gün içinde kapatılacaktır ne demek?

Cep telefonunuza “cihazınız 30 gün içerisinde kapatılacaktır, satın aldığınız yere başvurunuz” şeklinde bir mesaj gelirse cep telefonunuzun IMEI numarası klonlanmış yani kopyalanmış ve başka bir telefonda kullanılıyor demektir. Bu numaralar genelde telefonun arkasında bataryanın alt kısmında yazmaktadır.

You might be interested:  Avukat Parasını Kim Öder?(Çözünme)

IMEI klonlanmış telefon kapanır mı?

5809 sayılı Kanunun 57 nci maddesi uyarınca, IMEI bilgisinin değiştirildiği tespit edilen cihazlar haberleşmeye kapatılmakta ve IMEI bilgisi başka cihazlara kopyalanmış olan cihazlar gerçek cihaz sahibi olduğunu belgeleyen kişi tarafından sadece tek hatla eşleştirilmek suretiyle kullanıma açılmaktadır.

IMEI başka telefona kopyalanmış ne demek?

“Klonlanmış telefon cihazı, elektronik kimlik bilgisi ( IMEI numarası) değiştirilmiş ya da kopyalanmış olan cihaz anlamına gelmektedir. Klonlama yöntemiyle iki veya daha fazla cihaz aynı IMEI numarası ile kullanılabilmektedir. Bu şekilde telefonun başka bir numara ile kullanılmasına da imkân sağlanmaktadır.

IMEI klonlanmış telefon nasıl açılır Samsung?

Klonlu Telefonu Açma Adımları? Telefonun kayıtlı olduğu kişinin kimliği telefonun faturasıyla birlikte alınır ve cihazın yetkili servisine gidilir. Servis bu belgelerin bir kopyasını aldıktan sonra sizden imza ister. Bu imzada telefonun hangi numara için açılması gerektiği belirtilir.

IMEI numarası değiştirme yasal mı?

İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu Genel Sekreteri Avukat Oğuz Aksoy, şunları söyledi: “ IMEI kopyalanması suçtur. 5809 Sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu’nun 55/1-2 maddelerinde suç teşkil ettiği açıkça belirtilmiştir. Kopyalama işini yapan kişilere bin günden on beş bin güne kadar adli para cezası verilir.”

IMEI neden kapanır?

“Mevcut durumda IMEI numarası kopyalanan cihazlar bir vatandaşımız tarafından kullanılıyorsa vatandaşımızın telefonunun kapanmasına ve vatandaşlarımızın mağdur olmalarına sebep olmaktadır. Kullanan vatandaşımızın şikayeti üzerine kopyalanan IMEI numarası kapatılıyor.

IMEI numarası 14 haneli olur mu?

IMEI kodu, 14 haneli bir sayıdır. IMEI kodu cihazın kendisine aittir ve cep telefonunuzun çalınması veya kaybolması durumunda takip edilebilir olması cep telefonunuzu korumaktadır. Olur da cep telefonunuz çalınırsa; IMEI kodu değişimi yapılabilir.

IMEI numarası ile neler yapılır?

Bu numara, telefonun bulunduğu yeri belirlemek için kullanılıyor. İstihbarat servisleri ve GSM firmaları, bu numara üzerinden aboneyi takip ediyor. Herhangi bir hırsızlık olduğunda tüketici, ilgili GSM operatörüne IMEI numarasını verip telefonunu bloke ettirebiliyor; ancak hırsızlar bunun da çaresini buluyor.

You might be interested:  Stajyer Avukat Hangi Davalara Girebilir?(Doğru cevap)

IMEI numarası değişen telefon bulunur mu?

Eğer cep telefonunuz çalınırsa zaman kısa süre içerisinde polise başvurursanız Polis IMEI Numarasından telefonun nerede olduğunu tespit edebilmektedir. Bu durumdan kaçmak isteyen telefon hırsızları çaldıkları telefonun IMEI numarasını hemen değiştirip, başka telefonun IMEI numarasını çaldıkları telefona klonluyorlar.

IMEI numarası nasıl alınır?

IMEI numaranızı, cihazınızın numara çevirme ekranına *#06# yazarak öğrenebilirsiniz. Lütfen 15 haneli IMEI Numarasını giriniz!

IMEI olmayan telefon çalışır mı?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından telefonlara tanınan bu 15 haneli kimlik numaraları, telefonların ülkemizde aktif olarak kullanılmasına olanak tanıyor. BTK sisteminde IMEI numarası olmayan bir telefon, 120 gün içerisinde sistem tarafından devre dışı edilir.

IMEI atarken telefon Sifirlanir mi?

Cevap: (Estağfirullah) Elbette, telefon orjinalinde hangi yazılımdaysa, kutudan nasıl çıktıysa o şekilde teslim edilir, önceden bootloader açılmışsa sıfırlanması gerekmeyebilir ama gönlünüz olsun diye işlem sonrası sıfırlanır, teslim edilir.

IMEI atılmazsa ne olur?

Eğer aldığınız telefon imei kayıtlı değilse, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından telefonunuzun belirli süre içerisinde kapanacağına dair SMS geliyor. Gelen SMS’ten sonra herhangi bir işlem yapılmazsa telefonunuz otomatik olarak kullanıma kapatılıyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *