Yasal Plaka Nasıl Olmalı?(Çözüm bulundu)

Plakalarda yazı tipi ve büyüklüğü, belirlenmiş standartlara uygun olmalı. Plakalarda mühür bulunmalı. Özel olanlar hariç, plakalar beyaz zemin üzerine siyah yazı tipiyle yazılmış olmalı. Plakada ay yıldızlı hologram ve plakanın alt kısmında dalgalı şerit bulunmalı.

Plakadaki vida muayeneye engel mi?

TÜVTÜRK Araç Muayenesinden Geçemeyecek Araç Plakaları Plaka üzerinde folyo, kaplama vs. olamaz. 3. Plaka üzerinde çivi, vida vs. varsa ve rakam ya da harflerin okunmasını güçleştiriyorsa araç, muayeneden geçemez.

Gerçek plaka nasıl anlaşılır?

Standart plaka ile arasındaki en büyük fark, standart plakların üzerinde TR logosu ve ay yıldız hologramları bulunmasıdır. Araç muayene istasyonu olan TÜVTÜRK`e göre standart plakanın özellikleri şöyle, Plakada 4×10 cm mavi zemin üzerine beyaz renkte TR ibaresi bulunmalıdır. Plakada TŞOF’a ait mühür bulunmalıdır.

Hangi plaka yasak?

KEL, LAN, NAH, APO, PKK gibi harfler olan plakalar kimseye verilmiyor. Karşıyaka Emniyet Müdürlüğü’ne elektronik posta gönderen çok sayıda İzmirli, araç sahiplerine “KCK” harf sıralı plaka verilmesinden rahatsızlık duyduklarını bildirdi. Bunun üzerine konu Emniyet Genel Müdürlüğü’ne iletildi.

App plaka neden yasak?

Kullanılan fontların standart plakalara göre daha ilgi çekici olması nedeniyle tercih edilen App plakalar ülkemizde yasaktır. Plakaların merdiven altı işletmelerde standart dışı üretilmesi nedeniyle 2017 yılında yasaklanmıştır.

You might be interested:  Avukat Olmak Için Ne Yapılmalı?(EN iyi 5 ipucu)

Plaka yenileme işlemi nasıl yapılır?

Plaka yenileme işlemi yapmak için noterden randevu almanıza gerek yok.

  1. Plaka yenileme için gerekli evrakları toplayın.
  2. En yakın notere giderek plaka yenileme talebinde bulunun.
  3. Verilen plaka basım talep belgesi ve araç ruhsatı ile Şoförler Odasına gidin.
  4. Plaka basım ücretini ödeyin ve plakanızı yeniletin.

Araç muayene tekrarı kaç kere?

Muayene tekrarı, muayenenin yapıldığı aynı gün veya muayenenin yapıldığı tarihten itibaren bir aylık süre içerisinde bir defaya mahsus olmak üzere muayenenin yapıldığı araç muayene istasyonunda veya başka bir araç muayene istasyonunda yapılır.”

Normal plaka ile app plaka arasındaki fark nedir?

App plakanın normal plakadan farkı, kullanılan yazı karakterlerinin dikkat çekmek için genellikle kalın olarak seçilmesidir. Normal plakalarda kullanılmasına izin verilen yazı tipleri düzdür ve hiçbir şekilde bold değildir. Ancak app plakalar genellikle bold harflerden ve rakamlardan oluşur.

Mühürlü app plaka ne demek?

standart plakalarda kullanılan font haricinde fontların kullanıldığı tüm plakalara piyasada takılan isim. bu “beşiktaş baskı” plaka, piyasada app olarak tabir edilse de, diğer plakalarla bir olmayıp, halen mühürlü şekilde çeşitli trafik tescil bürolarında baskısı yapılan bir plaka çeşididir.

Sahte plak nasıl anlaşılır?

– Plak alırken, plağın üzerinde derin çizikler veya küf olmamasına dikkat edin. – Plak üzerinde herhangi bir eğiklik ya da yamukluk olup olmadığını kontrol edin. -Plakların üzerindeki orta etiketler (label) plağın değerini belirleyen unsurlardandır.

Ç plaka var mı?

Motosiklet ve traktörler hariç diğer tüm araçlarda hem ön hem de arka taraflarda plaka bulunması zorunludur. Orta kısımda diğer ülkelerle uyum çerçevesinde Ç, Ş, İ, Ö, Ü ve Ğ dışındaki Türk alfabesindeki harfler kullanılır.

Pleksi plaka cezası var mı?

Bu plaka türü 2010 yıllında kullanılmaya başlansa da 6047 sayılı kanuna göre yasaklı hale gelmiştir. Yasağa rağmen bu plaka türünü kullanan kişiler, 427 TL para cezası ödeyecektir.

You might be interested:  1.Tertip Yasal Yedek Akçe Ne Zaman Ayrilir?(EN iyi 5 ipucu)

Isme özel plaka kaç para?

Şahsi olarak özel plaka almak istiyorsanız da kimlik belgesi yeterlidir. Şahsınız için alacağınız özel plaka için vermeniz gereken özel plaka vergisi de yine şirketlerde olduğu gibi 5 ile 15 bin TL arasında değişmektedir. Bazı plakalar için 250 bin TL ‘ye kadar istenen rakamlar olabiliyor.

Mühürlü App muayeneden geçer mi?

APP plaka kullanan kişiler, muayeden geçip geçmeyeceğini öğrenmek istiyor. APP plaka kullanan araçlar, belirlenen yasalara göre muayeneden geçemiyor. Bu nedenden dolayı araç sahiplerinin muayene sırasında APP plakası takmamış olması gerekiyor. APP plaka tespit edilmesi durumunda, araçlar muayeneden geçirilmiyor.

App plaka ağır kusur mu?

Mevcut yasalara göre, bilinenin aksine hiç bir app plaka türü muayeneden geçememektedir. Muayeneden app plaka sebebiyle ağır kusur tanısı konulması durumunda, ağır kusur raporuyla beraber şoförler odasına başvurularak plaka yenileme işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Türk Bayraklı Plaka yasak mı?

Araçlarının plakalarına Türk Bayrağı yapıştırmak kanunen yasak. Bunun yasak olmasının nedeni de özellikle kış ve yağmurlu havalarda araç kullanıldığında plaka üzerinde bulunan Türk bayrağımız maalesef çamurlanmakta. Türk bayrağı hiçbir zaman çamurlanamaz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *