Uyap Avukat Nasıl Kullanılır?(Doğru cevap)

Avukatlar, https://avukat.uyap.gov.tr adresinden; E-imza ve M-imza ile UYAP Avukat Portala bağlanarak on-line, dava ve icra takibi (e-takip) açabilmekte, yetkileri dâhilinde sistemdeki vekâleti bulunan açık ve kapalı dosyalarını inceleyebilmektedir.

Aşağıdakilerden hangisi hangileri Avukatların UYAP Avukat Bilgi Sistemi üzerinden yapabilecekleri işlerdendir?

Avukatlar UYAP Avukat Bilgi Sistemi aracılığıyla; Duruşma listesi görüntüleme, Gider avansı ödeme, Duruşma tutanağını görüntüleme, Dava açma gibi işlemleri yapabilirler. Avukatlar UYAP sistemi aracılığıyla elektronik ortamda Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuruda bulunamamaktadırlar.

UYAP sistemi nasıl kullanılır?

UYAP; günümüzün gerekli tüm teknolojik gelişmelerini kullanarak, Adalet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatının, bağlı ve ilgili kuruluşlarının, adli ve idari tüm yargı ve yargı destek birimlerinin donanım ve yazılım olarak iç otomasyonunu ve benzer şekilde bilgi otomasyonu sistemlerini kurmuş kamu kurum ve kuruluşları

UYAP Avukat portalında ne yapılır?

UYAP Bilişim Sistemi aracılığıyla davanızın son durumunu öğrenebilir, evrak gönderebilir ve gerekiyorsa harç/masraf/tahsilat işlemlerinizi yapabilirsiniz. Davanızın son durumu ile ilgili bilgiye, dosyanızın safahat bilgilerindeki yapılan son işlemi takip ederek ulaşabilirsiniz.

You might be interested:  Devlette Avukat Nasıl Olunur?(Çözüm bulundu)

UYAP Avukat nasıl alınır?

Sisteme abonelik tckimliknoAbone yazıp 4060’a mesaj atarak veyaavukat portal üzerinden yapılabilir. SMS gönderim metinlerine http://www.sms. uyap.gov.tr/icerikler.html adresinden ulaşılabilir.

UYAP Avukat Portalı üzerinden online duruşma izlenebilir mi?

Avukatların E-imza ve Mobil-imza aracılığı ile internet üzerinden ile UYAP Sistemi aracılığı ile bağlanarak online şekilde dava ve icra takibi (e-takip) açabildikleri, yetkileri dâhilinde sistemdeki vekâleti bulunan dosyalarını inceleyebildikleri Avukat Portal, üzerinden de online duruşmalar görülebilecektir.

UYAP ve 118 Rehberlik Hizmetleri kapsamında vatandaşlara verilen bilgiler nelerdir?

118 numaralı çağrı merkezlerini arayan vatandaşlar, kendilerine ait dava dosyaları ve icra takipleri hakkında UYAP Vatandaş Portal ve UYAP SMS Bilgi Sisteminde sunulan her türlü bilgiye operatörlerle yapacakları sesli görüşmelerle ulaşabilmektedir.

UYAP vatandas Portalına giriş yapan kişiler davalarla ilgili hangi bilgilere erişemez?

Sisteme e-devlet şifresi ile giriş yapan vatandaşlarımız UYAP kapsamında adli ve idari yargı birimlerinde görülmekte olan dava dosyalarını ve evraklarını görebilir fakat veri güvenliği açısından dava açma ve evrak gönderme işlemlerini e-imza girişi olmadan yapamazlar.

UYAP talimat dosyası nedir?

UYAP ‘ta, gelen talimatlar Cumhuriyet başsavcılıkları gelen talimat işlemleri ve hukuk mahkemelerinde gelen talimat işlemleri şeklinde ayrı menüler halinde düzenlenmiştir. Bir mahkemeye başka bir mahkemeden bir talimat geldiğinde öncelikle mahkeme bu talimat için bir talimat dosyası hazırlar.

Mahkemeye evrak nasıl gönderilir?

Uyap ile Mahkemeye Dilekçe Yollama Bu işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikle e devlet üzerinden ya da Uyap Vatandaş internet sitesi üzerinden portala giriş yapılır. Portala giriş yapıldıktan sonra sol taraftaki menüden “dosya sorgulama” bölümüne tıklayarak ilgili dava için dilekçe gönderilebilir.

UYAP giriş nasıl yüklenir?

1- http://avukat. uyap.gov.tr adresine gidilir, gidilen sayfada sağ üst köşede bulunan “Sisteme Giriş ” butonuna tıklanır. 2- Açılan sayfada “E-devlet aracılığı ile giriş ” seçeneği ile devam edilir. 3- Kimlik doğrulama sayfasında ilgili alana imza sahibinin TC Kimlik Numarası girilir ve “Devam et” seçeneğine tıklanır.

You might be interested:  Kanun Anayasaya Aykırı Ise Nasıl Iptal Edilir?(Çözüm bulundu)

UYAP ile tamamlanan entegrasyonlar nelerdir?

Elektronik Kamu Bilgi Yönetim Sistemi (KAYSİS)

 • Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü (Adli Sicil Bilgi Sistemi)
 • İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (MERNİS-KPS)
 • İçişleri Bakanlığı (Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi)
 • Emniyet Genel Müdürlüğü – POLNET (Polis Bilgi Sistemi)

Avukat hangi bilgilere ulaşabilir?

Avukatlar, vekili olmadıkları kişiler hakkında sorgulama yapabilecek ve UYAP sisteminde borç bilgileri, araç kaydı, SSK bilgilerine, banka bilgililerine rahatlıkla ulaşabilecekler.

Geçmiş dava dosyaları nasıl bulunur?

Sistemine “https://vatandas.uyap.gov.tr/vatandas/index.jsp” adresinden giriş yapabilirler. E-Devlet şifresi, mobil imza ya da Elektronik İmza ile sisteme giriş yapılabiliyor. e-Devlet şifresi ile giriş yapanlar UYAP kapsamında adli ve idari yargı birimlerinde görülmekte olan dava dosyalarını ve evraklarını görebiliyor.

T.C Kimlik no olmadan dava açılabilir mi?

DAVA DİLEKÇESİNDE DAVALININ TC KİMLİK NUMARASININ BULUNMAMASI NEDENİ İLE DAVANIN AÇILMAMIŞ SAYILMASINA KARAR VERİLEMEZ. DAVA DİLEKÇESİNDE DAVALININ TC KİMLİK NUMARASININ BULUNMAMASI NEDENİ İLE DAVANIN AÇILMAMIŞ SAYILMASINA KARAR VERİLEMEZ.

UYAP üzerinden dava nasıl açılır?

UYAP dava açma için adımlar şu şekilde olacak;

 1. Dava Bilgileri.
 2. Taraf Bilgileri.
 3. Harç / Masraf Bilgileri.
 4. Tevzi Numarası Al.
 5. Evrak Gönder.
 6. Ödeme Yap.
 7. Dava Aç

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *