Türkiye’De Kürtaj Ne Zaman Yasal Oldu?

Günümüz Türkiye‘sinde kürtaj yasaldır. 1983 yılında yürürlüğe giren 2827 No’lu Nüfus Planlaması Yasası, Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana uygulanan kürtaj üzerindeki yasal kısıtlamayı kaldırdı.Yasa, 10 haftaya kadar olan gebeliklerin isteğe bağlı olarak kürtajla sonlandırılmasına izin vermektedir.

Türkiye’de kürtaj serbest mi?

KÜRTAJ YASAL MI? Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre 10. gebelik haftasına kadar kürtaj yapılması yasaldır. Boş gebelik, mol gebelik, bebeğin kalp atışının izlenmediği gebelikler hafta gözetmeksizin kürtaj ile sonlandırılabilir.

Türkiyede kürtaj neden yasak?

10 hafta üzeri kürtaj yasal mı? Ülkemizde 10 haftalık üzeri gebeliklerin kürtajla sonlandırılması yasal değildir. Buna istisna oluşturan tek durum gebeliğin anne sağlığını tehdit etmesidir. Anne sağlığını tehdit eden bir durum oluşursa, kurul kararı ile on hafta üzeri gebelikler kürtaj ile sonlandırılabilir.

Özel hastanede kürtaj yasak mı?

Kürtaj işlemi hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde yapılabilir. Ancak devlet hastanelerinde doktor onayıyla ve anne ya da bebeğin sağlığı tehlikeydiyse bu işlem uygulanır. Devlet hastanelerinde istemeyen gebeliklerin keyfi olarak sonlandırılması mümkün değildir.

Hangi ülkelerde kürtaj yasak?

Bu ülkeler genelde orta ve Güney Amerika ile Afrika ve güneydoğu Asya’dan. Aralarında Brezilya, Meksika, İran, Suriye ve Endonezya’nın da bulunduğu bu ülkelerde kürtaj yasağı hiçbir istisna olmaksızın uygulanıyor. Kürtajın tamamen yasak olduğu ülkeler listesinde Avrupa Birliği üyesi İrlanda ve Malta da dikkat çekiyor.

You might be interested:  Avukat Olmak Için Nasıl Ders Çalışılır?(Doğru cevap)

Kürtaj kaç haftaya kadar yasal?

İsteğe bağlı durumlarda en fazla 2.5 aya kadar yasal olarak kürtaj işlemi yapılabilir. Adli bir durum, doktor onayı ile yapılabilecek kürtaj işlemlerinde bu süre uzayabilmektedir. Ancak Türkiye sınırları içerisinde yasal kürtaj süresi 2.5 ay veya 10 haftadır.

Türkiye’de kürtaj kaç para?

4 ile 6 Haftalık gebelik döneminde kürtaj operasyonu 700 TL’dir. 6-8 haftalık gebelik döneminde istenmeyen gebeliği sonlandırma operasyonu 750 TL’dir. 8 haftalık gebelik sonlandırma operasyonunda 800 TL bir ödeme gerekmektedir. 9 haftalık gebelik sonlandırma operasyonunda 800 TL.

Evlilik dışı çocuğu aldırmak günah mı?

Soru: Evlilik dışı ve diğer gayr-i meşru ilişkiler sonucu oluşan cenin alınabilir mi? Cevap: Böyle bir ilişkiden meydana gelen çocuğun suçu ve günahı yoktur, öldürülmeyi hak etmez.

Kürtaj için eş onayı şart mı?

Kürtaj, öncelikle annenin rızasına bağlı. Anne çocuksa yine annenin rızasıyla birlikte velisinin izni gerekiyor. Eş izni olmadan kürtajı yapan hekim aleyhine hukuki sorumluluk doğar.

Kürtajı sigorta karşılar mı?

Tebliğe göre SGK, kendi isteğiyle kürtaj yaptıran sigortalılara 191 lira tedavi masrafı ödeyecek. Bu ödeme kamu, üniversite ya da özel hastane gibi sağlık kurumlarına yapılacak. Kürtajın devlet hastanelerinde yapılması halinde sigortalı hiçbir ek ödeme yapmayacak.

Devlet hastanelerinde kürtaj yasak mı?

Kürtaj yani gebelik sonlandırma işlemi özel hastanelerde olduğu gibi devlet hastanelerinde de yapılır ancak devlet hastanelerinde kendi isteğinize bağlı olarak kürtaj yaptıramazsınız. Bebeğinizde ya da sizde ciddi sağlık sorunları tespit edildiği durumlarda devlet hastanesinde kürtaj yaptırılır.

Azerbaycanda kürtaj yasak mı?

Azerbaycan’da kürtaj, 1955’den bu yana, hamileliğin ilk 28 haftalık döneminde istenildiğinde özgürce gerçekleştirilebilen, yasal bir tıbbi operasyondur.

Bulgaristanda kürtaj yasal mı?

Bulgaristan: 12 ile 20 hafta arasındaki gebeliklerde kürtaj serbest. 20 hafta sonrasında ‘ölüm veya sakatlanma riski’ aranıyor.

You might be interested:  Pozitif Haklar Ne Demek?(Mükemmel cevap)

Kürtajın riski var mı?

3. Kürtaj için en büyük risk ise rahim içinde parça kalmasıdır. Diğer riskler ise, kürtaj sonrası enfeksiyon, rahim içinde kirli kan birikmesi, rahim yaralanması ve yapışıklık sendromudur. Steril koşullarda ve doğru bir şekilde operasyon yapılırsa bu risklerin hiçbiri oluşmuyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *