Savcılık Ifadesinde Avukat Ne Söyler?(Doğru cevap)

Savcılık ifadesinde avukat zorunlu mu?

İfade Verme ve Sorguda Avukat Zorunluluğu Şüpheli veya Sanığın Avukat İstemesi: Şüphelinin polis veya jandarma ifadesi, talebi halinde mutlaka avukat huzurunda alınmalıdır. Şüpheli veya sanıktan kendisine bir avukat seçmesi istenir. Şüpheli veya sanık kendi özgür iradesiyle seçtiği avukat huzurunda beyanda bulunabilir.

Ifadede avukat ne yapar?

Avukat nezaretinde kollukta verilen ifade şüpheli bakımından mahkeme aşamasında hükme esas alınabilmektedir. Bir diğer ifadeyle avukat huzurundaki ifade esnasında söylenenler, ceza ya da beraat kararına gerekçe olabilir. Avukat huzurunda verilen ifadenin hukuka uygun alındığı kabul edilir.

Avukat yerine ifade verebilir mi?

5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu m.149/3’e göre; “Soruşturma ve kovuşturma evrelerinin her aşamasında avukatın, şüpheli veya sanıkla görüşme, ifade alma veya sorgu süresince yanında olma ve hukuki yardımda bulunma hakkı engellenemez, kısıtlanamaz”.

Savcılık sorgusunda ifade nasıl alınır?

İfadeye çağırma işlemi ya bir çağrı kağıdıyla ya bizzat kolluğun (polis, jandarma) ikamete gelmesiyle ya da uygulamada en yaygın usul olan telefonla çağırma yöntemiyle yapılmaktadır. Kişinin çağrıldığı an gitme gibi bir zorunluluğu bulunmamakta ancak uygun bir süre içerisinde ifade vermeye gitmesi tavsiye edilmektedir.

You might be interested:  Yasal Vasiyetname Nasil Hazirlanir?(Soru)

Savcılık ifadesinde avukat cübbe giyer mi?

Her avukat, Hakim ve Savcı duruşmada cübbe giymek zorundadır. Stajyer avukatlar cübbe giyemezler ama sulh hukuk ve icra mahkemelerinde duruşmalara girebiliyorlar. Dolayısıyla kendisi söylemese bile, cübbesiz oluşundan stajyer olduğunu belli eder stajyerler.

Savcılığa ifade verdikten sonra ne olur?

İfadeden sonra kişi genellikle savcı tarafından tutuklama veya adli kontrol istemiyle sulh ceza hakimliğine sevkedilir. Burada sulh ceza hakimi şüphelinin yargılama süresince tutuklu veya serbest şekilde yargılanacağına karar verir. Bu sorgunun konusu tamamen kişinin tutuklanmasının gerekli olup olmadığı üzerinedir.

Zorunlu müdafilik halleri nelerdir?

Şüpheli veya sanık, müdafi seçebilecek durumda olmadığını beyan ederse, istemi halinde bir müdafi görevlendirilir. Burada her ne kadar şüpheli ve sanığın talebi olsa da, Baro tarafından avukatın, şüpheli ve ya sanığa müdafii olarak görevlendirilmesi nedeniyle zorunlu müdafilik söz konusudur.

Ilk mahkeme kaç ay sonra olur?

Mahkemenin iddianamenin kabulüne karar vermesinden sonra yargılama için ilk duruşma günü verilir. Mahkeme tarafından ilk duruşma günü de iddianamenin kabul tarihinden itibaren ortalama 2-3 ay sonraya gelir. Bu duruşma günü, mahkemenin yoğunluğuna göre daha da uzayabilir.

Savcılık soruşturması en fazla ne kadar sürer?

Soruşturma Ne Kadar Sürer? Soruşturma süreleri suç türü ve fail sayısına göre değişir. Ekonomik malvarlığına yönelik dolandırıcılık, hırsızlık gibi suçlarda yaklaşık 1,5 yıl sürer. Kişilik haklarına yönelik hakaret, tehdit, iftira ve şantaj gibi suçlarda yaklaşık 5-6 ay sürer.

Baroya kayıtlı olmayan avukat olur mu?

Kanun’un 63. maddesinde ise, bu işleri istisnaî durumların dışında baro levhasında kayıtlı olmayan avukatların ve avukat sıfatını taşımayanların yapması yasaklanmıştır. Kanun’un 35. maddesinin 3. fıkrasına göre, baroda yazılı avukatlar bunların dışında kalan resmi dairelerdeki bütün işleri de takip edebilir.

You might be interested:  Yasal Kesinti Ne Demek?(Soru)

Devletten ücretsiz avukat nasıl talep edilir?

Toparlamak gerekirse; adli yardımdan faydalanmak için icra takibinin yapılacağı veya davanın açılacağı baro başkanlığına ya da baro adli yardım bürolarına şahsen müracaat etmeniz gerekmektedir. Başvurunuz karşısında ilgili birim, ödeme gücünüzün bulunmadığını belgelemek durumundadır.

Yakalama kararı neden çıkar?

Yakalama işlemi hukuki niteliği itibariyle bir koruma tedbiridir. Bu anlamda Yakalama Kararının Hukuki İncelemesi, gecikmesinde sakınca bulunan veya suçüstü hallerinde şüpheli kişinin tutuklanması ve/veya gözaltına alınması maksadıyla geçici olarak başvurulan bir tedbirdir.

Savcı ifadeye çağırdı gitmezsem ne olur?

İfadeye çağrıldığınız halde gitmezseniz hakkınızda gözaltı kararı verilebileceği gibi hakkınızda yakalama kararı da çıkartılabilir. Dolayısıyla herhangi bir soruşturma nedeniyle ifadeye çağrılma durumu söz konusu olduğunda süreci uzatmamak yeğlenmelidir.

Talimatla ifade vermek ne demek?

Talimat, bir yer savcılığı veya mahkemesinin diğer yer savcılık veya mahkemesinden soruşturma ya da dava için bir işlem yapması istemidir. Örneğin, Ankara’daki bir mahkemenin İstanbul’da ikamet eden bir tanığın ifadesinin alınmasını, bilirkişi incelemesi ya da keşif yapılmasını istemesi gibi.

Savcılık soruşturması ne zaman sonuçlanır?

Soruşturmanın tamamlanması için kanunda herhangi bir süre öngörülmemiş olmakla birlikte, somut olayın özelliğine göre soruşturmanın makul sürede bitirilmesi gerekir. Soruşturma, 1 ay sürebileceği gibi 1 yıl da sürebilir. Ancak, soruşturma süresinin yapılacak işlemlerle orantılı olması gerekir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *