Kanun Isimleri Nasıl Yazılır?(Doğru cevap)

Kanun, tüzük, yönetmelik, yönerge, genelge adlarının her kelimesi büyük harfle başlar: Medeni Kanun, Türk Bayrağı Tüzüğü, Telif Hakkı Yayın ve Satış Yönetmeliği vb.

Dizeler büyük harfle başlar mı?

Dizeler büyük harfle başlar. Unvan, saygı sözü, lakap, rütbe adları büyük harfle başlar. – Yüzbaşı Hakan. Hayvanlara verilen özel isimler büyük harfle başlar.

Meslek adları nasıl yazılır?

Meslek ve saygı bildiren sözcükler özel isimle birlikte kullanılmışsa büyük.özel isim olmadan kullanılmışsa küçük harfle başlar.

Hocam nasıl yazılır TDK?

Hocam derken “m” ayrı yazılmaz. ” Hocam ” ifadesi bize-bana ait öznellik kattığı için doğrudur.

Teyze amca nasıl yazılır TDK?

Kişi adlarından sonra gelen akrabalık adlarının ilk harfi, kelime gerçek bir akrabayı ifade etmese de küçük harfle yazılmalıdır.

Şiirde dizeler büyük harfle başlar nasıl olur?

2. Şiirlerde dizeler büyük harfle başlar: ➥ Biz bu vatan için kervanlar döndüreceğiz; Ay ve yıldız hariç hepsini söndüreceğiz.

Dizeler ne ile başlar?

Şiirde, bütün dizeler büyük harfle başlar.

Meslek adları büyük harfle yazılır mı?

Kişi adlarından önce ve sonra gelen saygı sözleri, unvanlar ve meslek adları büyük harfle başlar.

Ünvan ve meslek adları nasıl yazılır?

Kişi adlarından önce ve sonra gelen unvanlar, saygı sözleri, rütbe adları ve lakaplar büyük harfle başlar: Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, Kaymakam Erol Bey, Dr. Alâaddin Yavaşça; Sayın Prof. Dr.

You might be interested:  Boşanmak Için Barodan Avukat Nasıl Istenir?(EN iyi 5 ipucu)

Meslek adlarına gelen ekler nasıl yazılır?

Saygınlık ifadelerine (unvan, meslek adı) gelen ekler kesme işaretiyle ayrılır. Örnek: Ali Bey´in, Kemal Paşa´ya … 17. KÜÇÜK VE BÜYÜK HARFLERİN YAZIMI Unvanlar ve saygı sözlerı yer adı olarak kullanıldıgında kullanıldıkları özel isim ile bitişik yazılırlar.

Hoca hanım nasıl yazılır?

” hoca ‘nım” olarak telaffuz edilir. öğretmen olan annemin karşısındaki kadınlara meslek gözetmeksizin sesleniş biçimidir. onun için herkes hocaanımdır.

Sıradışı kelimesi nasıl yazılır?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Sıradışı şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Sıra dışı şeklinde olmalıdır.

Ayşe Teyze nasıl yazılır?

Akrabalık bildiren kelimeler büyük harfle başlamaz: Fahriye abla, Ayşe teyze, Fatik nine, Ali enişte. Akrabalık bildiren kelimeler başa gelerek lakap yerine kullanılırsa büyük harfle yazılır: Baba Gündüz, Dayı Kemal, Nene Hatun.

Osman Dayım nasıl yazılır?

Akrabalık bildiren sözcükler büyük harfle başlamaz. » Burcu abla, Nesrin teyze, Nilgün hala… » Osman dayım bugün bize gelecekmiş. NOT Akrabalık bildiren sözcükler başa geldiğinde veya lakap yerine kullanıldığında büyük harfle başlar.

Teyze hala nasıl yazılır?

Akrabalık bildiren sözcükler başa geldiğinde lakap yerine kullanıldığı için büyük harfle başlar: Nene Hatun, Dayı Kemal, Hala Sultan Abla, ağabey, dayı, enişte, teyze gibi sözcükler küçük harfle yazılır: Pervin teyze, Ayşe nine, Alper dayı, Özgür dayı, Değer amca, Cem enişte

Ayşe Hanım nasıl yazılır?

Yanıt: Büyük harflerin kullanımı için size derneğimizin kılavuzunu önereceğiz. “Dönemin Cumhurbaşkanı İnönü, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Ali Veli, İş Bankası Genel Müdürü, Ali Bey, Ayşe Hanım …” biçimleri doğrudur.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *