Kanun Dışı Nasıl Yazılır?(Çözünme)

8. Dış, iç, sıra sözleriyle oluşturulan birleşik kelime ve terimler ayrı yazılır: ahlak dışı, çağ dışı, din dışı, kanun dışı, olağan dışı, yasa dışı; ceviz içi, hafta içi, yurt içi; aklı sıra, ardı sıra, peşi sıra, yanı sıra vb.

Suç üstü nasıl yazılır?

9. Somut olarak yer bildirmeyen alt, üst ve üzeri sözlerinin sona getirilmesiyle kurulan birleşik kelimeler bitişik yazılır: ayakaltı, bilinçaltı, gözaltı (gözetim), şuuraltı; akşamüstü, ayaküstü, bayramüstü, gerçeküstü, ikindiüstü, olağanüstü, öğleüstü, öğleüzeri, suçüstü, yüzüstü; akşamüzeri, ayaküzeri vb.

Bilinç altı nasıl yazılır?

Bilinçaltı bilinç dışı olmak ile birlikte kapsamındakilerin bilince çağrılabildiği zihin bölgesi, şuuraltı ve tahteşşuur anlamına gelmektedir. Bilinçaltı kelimesinin doğru yazılışı ise bitişik şeklinde olmaktadır.

Anadil nasıl yazılır?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Anadil şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Ana dil şeklinde olmalıdır.

Çalıkuşu nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Çalı kuşu şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Çalı kuşu şeklinde olmalıdır.

Suç üstü mü suçüstü mü?

Türk Dil Kurumu (TDK)’nın sitesinde doğru yazılış ” suçüstü ” olarak verilmiştir. 1. isim, hukuk Birini suç işlerken yakalama, cürmümeşhut, meşhut suç. TDK’ya göre doğru yazımı da ” suçüstü ” şeklindedir.

Öğle üzeri nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Öğle üzeri şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Öğleüzeri şeklinde olmalıdır.

You might be interested:  260 Haklar Hesabı Nasıl Kapatılır?

Bilinç altı bilinç dışı nasıl yazılır?

BİLİNÇALTI NE DEMEK: Bilinç dışı olmakla birlikte, dilendiğinde kapsamındakilerin bilince çağrılabildiği zihin bölgesi, şuuraltı, tahteşşuur. BİLİNÇALTI NASIL YAZILIR? Bu kelimenin bilinçaltı mı, bilinç altı mı olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı bilinçaltı şeklinde olmalıdır.

Bilinçaltı yazımı doğru mu?

Türk Dil Kurumu üzerinden bakıldığı zaman bu kelimenin doğru şekilde yazımı, ‘ Bilinçaltı ‘ olarak öne çıkar. Cümle içerisinde veya tek başına bu yazımı üzerinden değerlendirilebilir.

Bilinçaltı nasıl bir isimdir?

TDK’ya göre bilinçaltı kelimesinin anlamı; bilinç dışı olmakla birlikte, dilendiğinde kapsamındakilerin bilince çağırılabildiği zihin bölgesi, şuuraltı, tahteşşuur anlamlarına gelmektedir. İsim yapılı bir sözcük olan bilinçaltı, aynı zamanda birleşik bir kelimedir.

Ana nasil yazilir TDK?

Dilbilgisi kurallarına göre ana, orta, üst, alt gibi sıfatlarla oluşturulan tüm birleşik kelimeler bitişik değil ayrı yazılır. Sivasspor-Fenerbahçe maçında hakem Ulusoy’dan büyük hata!

Alt üst etmek nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Alt üst şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Altüst şeklinde olmalıdır.

Şu an ki nasıl yazılır?

ŞUANKİ NASIL YAZILIR? Türk Dil Kurumu’na göre ”şu anki” ayrı yazılır.

Çalıkuşu ne demek TDK?

Çalı kuşu, baş kısmı kırmızı ve çalılık bölgeleri seven bir kuş anlamına sahiptir. TDK ‘ya göre de, kuş türü anlamındadır.

Çörek otu nasıl yazılır?

Herkesçe merak edilen çörek otu nasıl yazılır sorusunun cevabı ise ayrı şekilde yazılmalıdır. Kelimenin ayrı mı bitişik mi yazılması gerektiğini net olarak öğrenmek açısından TDK en doğru kaynaktır. TDK kaynaklarına göre çörek otu ayrı olarak yazılması gereken kelimeler arasında yer almaktadır.

Çalıkuşu nasıl bir şey?

Çalıkuşu Özellikleri: 9-10 cm aralığında ufak bir ötücü bir kuştur. Bu küçük kuş türünün sırt ve karın kısmı yeşilimtrak, kanat ve kuyruğu kahverengi renktedir. Çalıkuşu, ötücü kuşlardan(Passeriformes) takımının çalıkuşugiller ailesinden bir türdür. En küçük boya sahip kuşlar arasındadır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *