Kanun Adları Nasıl Yazılır?(Çözüm bulundu)

Kanun, tüzük, yönetmelik, yönerge, genelge adlarının her kelimesi büyük harfle başlar: Medeni Kanun, Türk Bayrağı Tüzüğü, Telif Hakkı Yayın ve Satış Yönetmeliği vb.

Büyük harfler nerede kullanılır örnekler?

Dünya, yer adları, dağ, akarsu, ova, plato, deniz büyük harfle başlar. Kanun, tüzük, yönetmelik isimleri büyük harfle başlar. Kurum, kuruluş, kurul isimleri büyük harfle başlar. Kitap, dergi, gazete, eser isimleri büyük harfle başlar.

Meslek adları nasıl yazılır?

Meslek ve saygı bildiren sözcükler özel isimle birlikte kullanılmışsa büyük.özel isim olmadan kullanılmışsa küçük harfle başlar.

Büyük harfler nasıl yazılır?

Büyük Harflerin Kullanımı

  • Cümle büyük harfle başlar, dizeler de genellikle büyük harfle başlar.
  • Noktayla, iki noktayla, üç noktayla, soru ve ünlem işaretleriyle biten cümlelerden sonra gelen cümleler büyük harfle başlar.

Hocam nasıl yazılır TDK?

Hocam derken “m” ayrı yazılmaz. ” Hocam ” ifadesi bize-bana ait öznellik kattığı için doğrudur.

Iki nokta nerelerde kullanılır örnekler?

Bir cümleden sonra alıntı bir cümle geliyorsa veya bir söz naklediliyorsa iki nokta kullanılır: Çocuk merakla sordu: “Bana ne getirdin?” O, başarının sırrını tek kelimeyle açıklar: Azim.

Şiirde dizeler nasıl büyük harfle başlar?

2. Şiirlerde dizeler büyük harfle başlar: ➥ Biz bu vatan için kervanlar döndüreceğiz; Ay ve yıldız hariç hepsini söndüreceğiz.

You might be interested:  Taşinmaz Mal Zilyetliğine Yapilan Tecavüzlerin Önlenmesi Hakkinda Kanun?(Çözünme)

Meslek adları büyük harfle yazılır mı?

Kişi adlarından önce ve sonra gelen saygı sözleri, unvanlar ve meslek adları büyük harfle başlar.

Ünvan ve meslek adları nasıl yazılır?

Kişi adlarından önce ve sonra gelen unvanlar, saygı sözleri, rütbe adları ve lakaplar büyük harfle başlar: Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, Kaymakam Erol Bey, Dr. Alâaddin Yavaşça; Sayın Prof. Dr.

Meslek adlarına gelen ekler nasıl yazılır?

Saygınlık ifadelerine (unvan, meslek adı) gelen ekler kesme işaretiyle ayrılır. Örnek: Ali Bey´in, Kemal Paşa´ya … 17. KÜÇÜK VE BÜYÜK HARFLERİN YAZIMI Unvanlar ve saygı sözlerı yer adı olarak kullanıldıgında kullanıldıkları özel isim ile bitişik yazılırlar.

Çok bilmiş nasıl yazılır?

Bu kelimenin bitişik mi yoksa ayrı mı yazılıp yazılmayacağı Türk Dil Kurumu veriler üzerinden ifade edilmiş durumda. Çok Bilmiş Nasıl Yazılır? Bu kelimenin doğru şekilde yazımı, ‘Çokbilmiş’ olarak ele alınmasıdır.

Ayşe Hanım nasıl yazılır?

Yanıt: Büyük harflerin kullanımı için size derneğimizin kılavuzunu önereceğiz. “Dönemin Cumhurbaşkanı İnönü, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Ali Veli, İş Bankası Genel Müdürü, Ali Bey, Ayşe Hanım …” biçimleri doğrudur.

Üniversite adları nasıl yazılır?

Kelime İngilizcede ” University ” şeklinde yazılır. Türkçede ise ”y” harfi yerine ”e”, U” harfi yerine ”Ü” harfi getirilir. Not: Üniversite isimleri yazılırken her iki kelimenin de ilk harfi büyük yazılır.

Merhaba hocam nasıl yazılır?

Yazdığınız mailde “Sayın Hocam, Sayın Turgut, Sayın Serdar Turgut” gibi hitaplar kullanabilirsiniz. “Değerli Hocam, Merhaba Hocam ” gibi hitaplar hocanızla tanışıklığınıza bağlıdır. Hoca nezaketen ne kadar iyi davranırsa davransın bunu suistimal etmeden saygıyı ve mesafeyi korumak şarttır.

Sıradışı kelimesi nasıl yazılır?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Sıradışı şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Sıra dışı şeklinde olmalıdır.

You might be interested:  Avukat Olmak Istiyorum Hangi Liseye Gitmeliyim?(EN iyi 5 ipucu)

Ayşe Teyze nasıl yazılır?

Akrabalık bildiren kelimeler büyük harfle başlamaz: Fahriye abla, Ayşe teyze, Fatik nine, Ali enişte. Akrabalık bildiren kelimeler başa gelerek lakap yerine kullanılırsa büyük harfle yazılır: Baba Gündüz, Dayı Kemal, Nene Hatun.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *