Hakkımda Yasal Işlem Varmı Nasıl Öğrenebilirim?(Çözünme)

HAKKIMDA DAVA AÇILDIĞINI NASIL ÖĞRENİRİM? Hakkınızda dava açılıp açılmadığını öğrenmenin iki yolu vardır. Birincisi e-devlet, ikincisi ise UYAP sistemi. E-devlet sistemine şifreniz ve kimlik numaranız ile giriş yaptıktan sonra ”dava dosyalarım” kısmından hakkınızda dava açılmış olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Duruşma günü nasıl öğrenilir?

e-devlet şifresi aracılığıyla UYAP sistemine giriş yapabilir ya da e-devlet’e normal giriş yaparak arama butonuna “uyap” yazabilirsiniz. Karşınıza çıkan hizmetler arasından “duruşma sorgulama” seçeneğine tıklayarak duruşma tarihinizi öğrenebilirsiniz.

e-Devlet hakkımda suç duyurusu var mı?

Hakkımdaki Şikayeti E devletten Görebilir miyim? Hakkınızdaki şikayeti e – devlet üzerinden göremezsiniz. Çünkü soruşturma gizlidir. Hakkınızda bir şikayet varsa bu önce soruşturulur savcılık tarafından ifadeniz alınır daha sonra ise dava açılır.

Dava dosyası kararı nasıl öğrenilir?

Dava Karar Sorgulama

  1. Dilekçe verilerek ilgili kurumlara başvuru yapılması
  2. UYAP bilgi bankasından sorgulama yapılması ve bilgi alınması
  3. www.turkiye,gov.tr adresi ya da E-Devlet Sisteminden sorgulama işlemlerinin yapılması

Soruşturma dosyası e devlette görünür mü?

Dava dosya sorgulama için e – Devlet girişi sonrasında mahkeme dosya sorgulama bağlantılarının takip edilmesi yeterli olacaktır. Hizmet olarak sunulan bu mahkeme sorgulama sayesinde bağlantıya tıklamanız ile birlikte tüm mahkeme durumunuz ekranda yayınlanacaktır.

You might be interested:  Kredi Kartı Borcu Ne Zaman Yasal Takibe Girer?(Çözülmüş)

E devlette duruşma günü verildi ne demek?

UYAP sistemi üzerinden ” duruşma evrakı hazırlandı” biçimindeki bir ifade görüldüğünde bunun anlamı duruşmanın yapıldığı ya da yeni duruşma günün verildiğidir.

Duruşma tarihi ne zaman belli olur?

Dilekçe aşaması tamamlandıktan sonra mahkeme tarafından ilk duruşma tarihi belirlenir. Bu süreç mahkemelerin yoğunluğuna göre değişmesine rağmen genellikle davanın açılış tarihinden ortalama 5 – 6 ay sonra ilk duruşma gerçekleştirilir. Dilekçe aşaması kısa olursa dava tarihi daha erkene de alınabilir.

Savcılığa şikayet edilen kişiye ne olur?

Savcılık şikâyette bulunan kişinin ifadesini aldıktan sonra şikâyeti değerlendirerek davanın seyrine karar vermektedir. Savcılık şikâyeti değerlendirdikten sonra davanın açılıp açılmayacak konusunda karar verir. Suç duyurusunda bulunmak için şikâyet eden kişinin şikâyet edeceği kişiyi tanıması gerekli değildir.

Mahkemede şahitlik e devlette gözükür mü?

Alo dava sorgulama hizmeti veya UYAP, e – Devlet gibi sistemler üzerinden vatandaşların hakkında açılmış dava olup olmadığını görmeleri veya tanık oldukları davalar hakkında bilgi sahibi olmaları mümkündür.

Hakkımızda şikayet olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Şahsınız adına dava açılıp açılmadığını UYAP Vatandaş Portala e devlet şifrenizle giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Ancak hakkınızda şikayet olup olmadığını bu şekilde öğrenebilmeniz mümkün değildir. Zira soruşturma dosyaları gizli olarak yürütülür ve e devlet sisteminde gözükmez.

Dava dosya içeriğini nasıl görebilirim?

Sistemine “https://vatandas.uyap.gov.tr/vatandas/index.jsp” adresinden giriş yapabilirler. E-Devlet şifresi, mobil imza ya da Elektronik İmza ile sisteme giriş yapılabiliyor. e-Devlet şifresi ile giriş yapanlar UYAP kapsamında adli ve idari yargı birimlerinde görülmekte olan dava dosyalarını ve evraklarını görebiliyor.

Hakkimda açılan dava E devlete ne zaman düşer?

Açılan bir dava normal şartlarda bir haftalık zaman diliminde e – devlet sisteminde görülür. Bazen 2-3 gün içerisinde dahi görüldüğü olur.

You might be interested:  Keşifte Avukat Ne Der?(Çözünme)

UYAP dava sonucu nasıl öğrenilir?

Uyap vatandaş portal üzerinden giriş yaptıktan sonra taraf olduğunuz dava, takip ve arabuluculuk dosyalarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Uyap vatandaş portala giriş yaptıktan sonra sol tarafta bulunan menüden “Dosya Sorgulama” sayfasına giriş yaparak uyap dosya sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.

Takipsizlik Kararı e devlette görünür mü?

Takipsizlik kararı da soruşturma aşamasına ilişkin bir karar olduğu için E – devlet sisteminden görüntülenemez.

Soruşturma dosyası nereden sorgulanır?

Soruşturma Dosyalarına Nasıl Erişilecek? Avukatlar, vekili veya müdafisi oldukları soruşturma dosyalarıyla ilgili UYAP üzerinden ” soruşturma dosyasını inceleme” talebi gönderecek. Bu talebin Cumhuriyet savcısı tarafından onaylanması üzerine izin verilen evrak, avukatların UYAP sayfalarından görülebilecek.

Soruşturma Dosyaları Uyapta görünür mü?

Yeni uygulamaya göre, avukatlar, vekili veya müdafisi oldukları soruşturma dosyalarıyla ilgili ” UYAP Avukat Portal”dan ” soruşturma dosyasını inceleme” talebi gönderecek. Bu talebin Cumhuriyet savcısı tarafından onaylanması üzerine izin verilen evraklar avukatların UYAP sayfalarından görülebilecek.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *